وبلاگی برای دوستداران بازیهای کامپیوتری

Battlefield 3 

Battlefield 3

میدان جنگ 3

واقعا که...!

این «واقعا که» هم برای دست اندرکاران EA که بهم ثابت شد سفارشی سازن هم برای این و.ا خودمون. انتظار برای اومدن بازی میدان جنگ 3 تقریبا مثل انتظار برای GTA: San Andreas بود. تا اونجایی که یادمه بعد از GTA دیگه بازی ای نیومد که بازی خورا انتظار اومدنش رو داشته باشن. جذابیت میدان جنگ 3 برای ما ایرانیا بیشتره چرا که نظامیان آمریکا در قالب یک گروه جدید به نام PLR قصد جلوگیری از حمله هسته ای ایران و روسیه به پاریس و نیویورک رو دارن. جذابیت این بازی بیشتر میشه وقتی که دشمنان PLR ایرانیا هستن و حتی فارسی رو با لهجه خوب صحبت می کنن، که البته توصیه میشه صدای اسپیکر رو زیاد نکنید چون ایرانیا به نظامیا خوش آمد گویی نمی کنن بلکه فقط ناسزا اونم از مدل ناموسیش بهتون می گن!! به هر حال همه اینا به کنار، شروع عملیات و ورود به تهران از تپه های عباس آباد در شمال تهران آغاز میشه که در حین پایین اومدن از تپه برج میلاد به خوبی دیده میشه. حتی در ادامه این عملیات که هدف رفتن به ساختمان بانکی به نام بانک شهری که آرم این بانک خیلی شبیه به بانک ملت هست با این تفاوت که آرم رو 180 درجه چرخونده باشن!! شاید این چیزا جذاب باشه برای بازیخور ایرانی ولی این امریکاییها پیش خودشون چی فکر کردن که در مورد کشور ما این مدلی بازی می سازن!! واقعا که....

 

 

حالا EA آمریکایی که اومد این بازی رو ساخت الآن هم کل اروپا و آمریکا و آفریقا و آسیا و اقیانوسیه و... (... = شاید قطب شمال و جنوب) بازی رو خوردن، نمی دونم چرا اینجا بازی به این شکل بد ممنوع شده. تو سایت ویکی پدیا خوندم جرم فروش این بازی 5 سال حبس و 1 میلیون جریمه نقدیه و جایی دیگه شنیدم 3 سال حبس و 1 میلیلون جریمه هست!! یادمه قدیم (حدود 7 یا 10 سال پیش) می رفتیم توپ خونه (پشت شهرداری) یا ورق یا فیلم *** ممنوعی یواشکی می فروختن. حتی 1 بار با دوستم بره خرید یکیشون رفتیم (من نمی خواستما اون می خواست) طرف ما رو سوار موتور کرد برد تو 1 کوچه تو ناصرخسرو و اون زمان 1 CD بهمون 1000 تومن فروخت. الآن در حال حاضر خریدن میدان جنگ 3 این مدلیه (البته دیگه طرف سوار موتورش نمی کنه، بخاطر بنزین حتما!). مغازه ها که سوء استفاده می کنن و بازی رو با قیمت 10000تومن یا شاید بالاتر می فروشن و خیلیاشونم از فروش این بازی می ترسن، فکر می کنم دست فروشها هم برای فروش این بازی احتمالا به جای اینکه بگن: «ورق ورق فیلم *** فیلم ***»، بگن: «باتل فیلد 3 باتل فیلد 3».

من دنبال دلیلم که چرا یه بازی کامپیوتری اونم تو ژانتر جنگی از نوع نظامی باید این مدلی ممنوع بشه، راحت بگم انگار الآن فروش میدان جنگ 3 از فروش 1 فیلم *** بدتره! پس در نتیجه فیلم فلانتونو جلو خونواده برید ببینید ولی میدان جنگ 3 رو تنهایی بازی کنید که مبادا مامان بابا بیان ببینن و تحریم بازی خوریتون کنن!!! واقعا که...

گزارشی که شبکه ب ی ب ی س ی چند شب پیش نشون داد، شامل مصاحبه با یکی از دست اندرکاران ساخت و 1 بازیخور جیگول اروپایی بود. سازنده بازی می گفت که در اینجا اکثر بازی خورا اصلا به داستان بازی و محیطی که در بازی هستن اهمیت نمی دن و فقط گیم پلی (game play) اینجا مهمه. و بازیخور هم همینطور اصلا نمی دونست ایران و عراق دقیقا کجا هست فقط می دونست تو خاورمیانه هستن!! اما مصاحبه با یکی از بازی سازای ایرانی برای من جالب تر بود که می گفت ما در یک بازی دیدیم که نظامیای آمریکایی به کشور همسایمون (عراق) حمله می کنن و بعد از مدتی این بازی تبدیل به واقعیت شد.  

 

موضوع بازی

حالا بریم سراغ داستان بازی، ببینیم این بازی چیه که تو ایران ممنوعه!!!

بازی از نیویورک شروع میشه و پریدن Blackburn روی متروی شهری نیویورک، ایشون با حرکات ژانگولری وارد مترو شده و کلی تروریست مثلا ایرانی که تو مترو بودن رو می کشه و واگن به واگن جلو میره تا به سلیمان تروریست (یا بهتره بگم غول آخر بازی) برسه، اما درگیری بین این دو شروع میشه و بازی 1 فلش بک می خوره به چند ساعت قبل از اونجایی که 2 فرمانده آمریکایی در حال بازجویی بلکبرن در مورد اتفاقاتی که در ایران افتاده، هستن.

وضعیت ایران رو به نابسامانی رفته و تروریست ها با کمک روسیه که سلاح هسته ای در اختیارشون می زارن تصمیم به حمله به دو شهر پاریس و نیویورک رو دارن. گروهی به نام PLR برای جلوگیری از این حمله و پیدا کردن سلاح ها به ایران – تهران حمله می کنن که شروع این حمله از شمال تهران آغاز میشه و هدف ساختمان بانک هست که در اصل هدف جلوگیری از حمله هست و نظامیا با وارد شدن به گاوصندوق بزرگ بانک متوجه میشن که جای پول و طلا و این چیزا، سلاح هسته ای ساخت روسیه در گاوصندوق نگهداری شده. فرماندهی این حمله ها به عهده 3 نفر به نامهای فرخ البشیر، سلیمان و کارکوو (اگه اسمشو اشتباه نگفته باشم)هست. گروه دیگری از PLR که ما در نقش سرباز میلر بازی می کنیم وظیفه کشتن البشیر رو داره که در این ماموریت شکست می خوره و البشیر به همراه سلیمان بعد از اعتراف گیری از میلر (که از قضا روز ماموریت روز تولد فرزند میلر هم بوده!!) به همراه فیلمبرداری کردن از او، گردن اون رو با چاقو مث گوسفند می برن و فیلم رو برای آمریکاییها میفرستن. ما فیلم رو در لپ تاپ بازجویان آمریکایی می بینیم و بلکبرن شروع می کنه به ادامه گفتن داستان، که باز فلش بک می خوریم به جنگ. ایندفه بلک برن به همراه بقیه کماندوها به صورت نامحسوس و در شب برای دستگیری البشیر اقدام می کنن. یه عملیات بی نقص که یکی از جالب ترین مرحله ها رو رقم زده و در پایان در حالی که البشیر با ماشین در حال فراره به اون شلیک می کنیم و ماشین اون سرنگون میشه، حالا مسئله مهم برای نظامیا زنده موندن اونه که قسمت سخت این مرحله اینجاس که باید از البشیر دفاع کنیم. بعد از زد و خورد طولانی، البشیر رو وارد هلیکوپتر می کنیم و در آخرین لحظات مرگش شروع به اعتراف می کنه. در این بین 1 گروه 3 نفره روسیه ای که ما نقش دیما رو بازی می کنیم برای جلوگیری از حمله تروریستی دست بکار میشن و با اتفاقات زیادی که در بازی برای گروه PLR و این گروه 3 نفره می افته در پایان در خانه کارکوو، دیما و بلکبرن همدیگه رو ملاقات می کنن که دیما بعد از تهدید به کشتن بلکبرن به اون پیشنهاد میده که با همدیگه جلوی سلیمان که به نیویورک برای حمله هسته ایش رفته، متحد شن؛ که در همین اثنا یک نظامی آمریکا دوان دوان اسلحه رو به سمت دیما می گیره و در لحظه ای که قصد کشتنش رو داره ما (بلکبرن) باید اونو بزنیم....

 

 

متحیر میشیم از این صحنه و کاری که این 2 کردن!! بر می گردیم به اتاق بازجویی که یکی از بازجویان دیما رو وارد اتاق می کنه، و اینجا آخر خط این 2 تاس و باز هم با حرکات ژانگولری بازجویان رو می کشیم و دِ بِ فرار!!! بعد از خارج شدن از ساختمون به شکلی غیرواقعی و عجیب باید روی پل رفته و در همون لحظه قطار تروریست ها زیر پل در حرکته که صحنه اول بازی در اینجا تکرار میشه و ما رو قطار پریده و همون کارایی که در اولین مرحله کردیم رو اینجا تکرار می کنیم. تا می رسه به قسمت زد و خورد ما و سلیمان که باز هم ژانگولر بازی ما و نجات از دست سلیمان، ولی ایندفه سلیمان فرار کرده و ما می ریم دنبالش... این تعقیب و گریز در فاضلاب های نیویورک هست که بعد از بالا رفتن از اونجا و رسیدن به خیابون می بینیم که سلیمان سوار ماشینی شده و پا به فرار می زاره و ما هم همراه دیما با ماشین دنبالش می ریم سلیمان تصادف می کنه و در حالی که ما هم پشتش بودیم، ما هم تصادف می کنیم. بلکبرن از صندلی شاگرد بیرون افتاده و دیما هم پرت  شده روی کاپوت ماشین و سلیمان صحیح و سالم می پره بیرون و 1 تیر خالی می کنه رو مخ دیما و نوبت ما که می رسه اسلحه گیر می کنه و یک زد و خورد سخت و جالب بین ما (بلکبرن) و سلیمان اتفاق می افته که در آخر درگیری سلیمان سعی می کنه خودشه به جعبه ای که داخلش بمب اتم هست برسونه و با فعال کردنش ماموریت خودشه تکمیل کنه که در این لحظه قهرمان افسانه ای آمریکاییها اونو زمین میندازه و با یه پاره آجر اونو بیهوشش می کنه و با یک نگاه به داخل جعبه و یک نگاه به مردمی که دورتادورش جمع شدن بازی به پایان می رسه!!

 

ایرادها و گِله ها!

چندین ایراد فنی و گنده منده داره که یکیش ساختمونای تهرانه که خیلی احساس می کنیم جنگ تو نیویورک هست و یه جورایی فضای بازی شبیه فضای Crysis 2 هست، حداقل نکردن 1 نفر بفرستن اینجا 4 تا عکس از ساختمونا، خیابونا، بیلبردهای خیابون و همچنین ماشینها بگیره. نکته اساسی و بسیار مهم بازی نبودن مردم عادی در بازیه که چیزیست غیر ممکن، آخه مگه میشه تو تهران حالا هر چندم اوضاع به هم ریخته باشه فقط نیروهای نظامی وجود داشته باشن!! تو تهران هم اینهمه ساختمونهای بلند نداریم والا، تو بازی راه می رفتی همش ساختمونای سر به فلک کشیده و آسمون خراش!!! در مورد ماشینها هم جون کندیم کل ماشینای موجود تو خیابون رو دیدیم 1 پیکان توشون نبود!!! حالا می گیم پیکان دیگه تولید نمیشه خب حداقل پراید بزارن تو خیابون، آخه کجای تهران استیشن بی ام و داریم ما!!! اونم انقدر زیاد. حالا پیکان هیچی وانت پیکان که دیگه تولید میشه، یه دونه نبود ما ببینیم حال کنیم :( به هر حال یه مشت آدم سرخوش به نظر من اومدن بازی راجع به ما ساختن که حتی نمی دونن تو ایران هیچکش تو اول اسم فامیلیش «ال» نداره، شاید باشه ولی احتمالا تو جنوب ایران این فامیلی رو بعضیا داشته باشن ولی تو تهران من که تا بحال کسی رو که با «ال» فامیلیش باشه، ندیدم. فقط رو چهره فرخ البشیر خوب کار کردن و چهره کاملا ایرانی و خوب درست شده ولی کلا اطلاعاتشون در مورد تهران روی کاغذ بوده و یه بازی ضعیف رو از نظر من وارد بازارها کردن.

کلا EA در کل بازیهایی که نقش ناشر رو داشته هیچ سبک جدید و داستان جالبی رو نداشته این بازی هم کاملا از Call of Duty: Black Ops تقلید شده، از اول تا آخرش!!! و خوشبختانه بازی کوتاه تر از COD:BO هست، چون واقعا دنبال کردن داستان مزخرفش رو مخه....!!

 

 

 

بدرد بخوراش...!

زد و خورد تو بازی واقعا خوب طراحی شده که خیلی هم کم هست البته... اما جنگهای شلوغ و شلیک اسلحه ها بسیار عالی ساخته شده و همچنین صدای اسلحه ها بسیار خوب از کار در اومده، قسمت سوار شدن بر F18 واقعا عالی طراحی شده و همچنین قسمتی که با میلر در بیابونهای اطراف تهران با روندن تانک ماموریت رو انجام میدیم خیلی خوب ساخته شده.

در کل فقط می تونم بگم که game play این بازی خوبه اما داستان .......

 

تو یه سایت خوندم که بازیخورا حرکت خودجوشی کردن و این بازی رو تحریم کردن!! من که باورم نمیشه این بازیخورا شاید دور و بر کسانی بودن که گفتن حرکت خودجوش شده، بیان ببینن تو بازارهای فروش CD مث پاساژهای کامپیوتری و ... چه خبره، بیان واقعا از نوجوونا و جوونایی که دنبال این بازین سوال کنن (نه با دوربین و میکروفن) ببینن واقعا تمایل به بازی battlefield 3 دارن یا نه؟ به هر حال منم تو وبلاگم یه نظر سنجی موقتی (به مدت 2 ماه) می ذارم که خواهش می کنم تو نظرسنجی شرکت کنید و اگه نظری راجع به مطلب و داستانی که من از این بازی فهمیدم، دارید، بدید و حتما اگه انتقاد و پیشنهادی هم هست بگین :)

متشکر....

فعلا.....

+ نوشته شده در  شنبه ۱۴ آبان۱۳۹۰ساعت 20:32  توسط بهنام | 
 
صفحه نخست
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو وبلاگ
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
خواننده گلم سلام و خوش اومدی
مطالبی که در این وبلاگ می خونی نوشته ها و عقاید بنده نسبت به بازیها هست و سعی کردم از هیچ سایت یا بلاگی برای تکمیل پست کمک نگیرم، که در این صورت منبع رو هم ذکر می کنم!
اگه وبلاگ داری هم در صورت تمایل به تبادل لینک منو به اسم "بازی خوران" لینک کن و حتما من رو خبر کن تا من هم لینکت کنم :)
بهنام...

نوشته های پیشین
خرداد ۱۳۹۲
شهریور ۱۳۹۱
تیر ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱
فروردین ۱۳۹۱
اسفند ۱۳۹۰
بهمن ۱۳۹۰
دی ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
آبان ۱۳۹۰
مهر ۱۳۹۰
شهریور ۱۳۹۰
مرداد ۱۳۹۰
تیر ۱۳۹۰
خرداد ۱۳۹۰
اردیبهشت ۱۳۹۰
فروردین ۱۳۹۰
اسفند ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۹
دی ۱۳۸۹
آذر ۱۳۸۹
آبان ۱۳۸۹
شهریور ۱۳۸۹
مرداد ۱۳۸۹
تیر ۱۳۸۹
خرداد ۱۳۸۹
اردیبهشت ۱۳۸۹
فروردین ۱۳۸۹
اسفند ۱۳۸۸
بهمن ۱۳۸۸
دی ۱۳۸۸
آذر ۱۳۸۸
آبان ۱۳۸۸
مهر ۱۳۸۸
شهریور ۱۳۸۸
مرداد ۱۳۸۸
آرشيو
آرشیو موضوعی
تصاویر برگزیده هفته
آنریل (قسمت 1)
آنریل (قسمت 2)
آنریل (قسمت 3)
دوران امپراتوری 2 Age of Empire II (قسمت 1)
دوران امپراتوری 2 Age of Empire II (قسمت 2)
دوران امپراتوری 2 Age of Empire II (قسمت 3)
دوران امپراتوری 2 Age of Empire II (قسمت 4)
دوران امپراتوری 2 Age of Empire II (قسمت 5)
وارکرفت 3 Warcraft III (قسمت 1)
وارکرفت 3 Warcraft III (قسمت 2)
وارکرفت 3 Warcraft III (قسمت 3) Human
وارکرفت 3 Warcraft III (قسمت 4) Undead
وارکرفت 3 Warcraft III (قسمت 5) Orc
وارکرفت 3 Warcraft III (قسمت 6) Night Elf
وارکرفت 3 Warcraft III (قسمت 7) قهرمان، حمله، دفاع
تراوین Travian
ندای وظیفه: جنگهای پیشرفته 2 COD:MW2
دنیای وارکرفت World of Warcraft (قسمت 1)
دنیای وارکرفت World of Warcraft (قسمت 2)
دنیای وارکرفت World of Warcraft (قسمت 3)
دنیای وارکرفت World of Warcraft (قسمت 4)
دنیای وارکرفت World of Warcraft (قسمت 5)
دنیای وارکرفت World of Warcraft (قسمت 6)
دنیای وارکرفت World of Warcraft (اخبار)
دنیای وارکرفت World of Warcraft (خاطرات)
دنیای وارکرفت World of Warcraft (تیک تاک)
دنیای وارکرفت World of Warcraft (آموزش)
دنیای وارکرفت World of Warcraft استراتژی Boss کشی
شیطان هم می گرید 4 Devil may Cry 4
مافیا 2 Mafia 2
سرعت لازمه: تعقیب شدید Need for Speed: Hot Pursuit
آجیل خوران (مخصوص نوروز 90)
میدان جنگ 3 Battlefield 3
هیچی نخوران (1391)
پیوندها
مقالات بهنام رایانه
Dove of love
گلچین از همه چیز
گریه بی صدا
مصی کابوی
شب آرزوها
کوچولوهای خوشگل
رمز و توضیح و تفسیر بازیها
بیا تو تا بفهمی
شهر عکس و ترینر بازیها
بی نام و نشان
اقیانوس بازی
مرجع بازی معروف "وارکرفت"
دنیای کدتقلب، سیو، ترفند و...
بازیهای آنلاین
کهکشان بازی
جدیدترین اخبار و تریلر ها از دنیای گیم
New Games
آریاگیمز مرجع تخصصی بازی های کامپیوتری
كوچولوها-دانلود بازي-كدتقلب
غمکده "عسل"
سرزمین آرزو
نی نی توپولو
musicvideo228
Avi
آموزش کامل کلاس وارلاک
کامپیوتر و موسیقی
جدید ترین اخبار از Warcraft-III
My new Life "مسعود"
انجمن هواداران و طرفداران جی تی ای "i g 11 . r 98 . ir"
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM